چرا در ویژه نامه روزنامه خراسان نوشته شده است شیروان کارخانه الیاف دارد؟

 

ویژه نامه خراسان شمالی روز 11آبان 1392 صفحه 7(روزنامه خراسان)

چه کسی ادعای کذب وجود کارخانه الیاف را در این روزنامه به نگارش درآورده؟

مگر نه اینست که آن کارخانه سالهاست نابود و ویران شده است؟مگرنه اینست که قند شیروان به شدت زیرفشار و ازهم پاشیدگی است؟چرا قلم را بگونه ای میزنید که فکرکنند شیروان وضعیتش گل و بلبل است؟چرا کسی به این مطلب اعتراض نکرده است؟

توسعه اشتغال در صنایع تکمیلی

از دید «امیری» رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خراسان شمالی، مهم ترین مسئله در این عرصه، شناسایی دقیق ظرفیت های اقتصادی استان و تشویق سرمایه گذاران برای بالفعل کردن این ظرفیت هاست. وی با ذکر نمونه هایی از این قابلیت ها عنوان می کند: وجود اقوام متنوع در استان از جمله این ظرفیت هاست و صنایع دستی تولید آن ها می تواند منشأ خلق مشاغل زیادی باشد و نام استان را هم در کشور و حتی خارج از مرزها اشاعه دهد. وی در تشریح دیگر ظرفیت های مهم استان به جاذبه های طبیعی کم نظیر این خطه اشاره می کند و می گوید: حوزه گردشگری از ظرفیت های مهم اقتصادی و اشتغالزا در استان است که مقام معظم رهبری هم بدان اشاره داشتند، در حالی که امروز خیلی از شهرهای استان هتل هایی درخور شأن مسافران و گردشگران ندارند و باید برای تأمین زیرساخت های این صنعت سرمایه گذاری بیشتری کرد.

وی هم چنین از دیگر ظرفیت های خراسان شمالی را استقرار صنایع مادر در این خطه طی سال های گذشته برمی شمرد و می افزاید: اگرچه خراسان شمالی یک استان صنعتی نیست اما طی سال ها و دهه های گذشته چند صنعت مادر در این منطقه پایه ریزی شده است که می توان ده ها صنعت پایین دستی و مکمل برای آن ها تعریف و راه اندازی کرد تا از محصول خروجی آن ها تولیداتی با ارزش افزوده بیشتر حاصل شود. وی خاطرنشان می کند: نمونه های معدودی از این قبیل کارگاه ها در استان از جمله مجاور شرکت فولاد آلیاژی اسفراین راه اندازی شده است و باید این کارگاه ها را توسعه داد. وی تصریح می کند: در شرایطی که بزرگ ترین کارخانه فولاد آلیاژی و تنها تولیدکننده لوله های بدون درز کشور در خراسان شمالی واقع است و کارخانجات بزرگی مثل پتروشیمی بجنورد، آلومینای جاجرم، قند و الیاف شیروان و چند واحد کشت و صنعت در این استان وجود دارد، باید از این ظرفیت ها در جذب سرمایه گذاران استفاده کرد. به عنوان نمونه می توان واحدهای سازنده ظروف آلومینیومی ویژه بسته بندی انواع مواد غذایی و هم چنین صنایع تبدیلی کشاورزی و دامی را در استان احداث کرد تا جوانان زیادی شاغل شوند. وی ادامه می دهد: خراسان شمالی در حوزه تولید محصولات زراعی و باغی هم استعداد فراوانی دارد و خیلی از محصولات تولیدی استان مثل پنبه اسفراین و مانه و سملقان یا انگور بدرانلوی بجنورد به لحاظ کیفیت در کشور سرآمد است و این موضوع با انجام آزمایشات متعدد ثابت شده است و مسئولان استان هم می توانند با فعال کردن اتحادیه های تعاون روستایی، آموزش مؤثر کشاورزان، ایجاد صنایع بسته بندی و تبدیلی و کمک به برندسازی تولیدات آن ها به توسعه اشتغال کمک کنند.

این کارشناس حوزه بازار کار تأکید دارد: چنان چه مدیران استان سیاست گذاری صحیح داشته باشند، با همین ظرفیت های موجود و البته در رویکردی جدید می توان اشتغالزایی بالایی ایجاد کرد و در این راه می توانند از نظرات کارشناسان دلسوز و آشنا به شرایط منطقه هم بهره بگیرند.

وی هم چنین ضرورت بهره گیری از فرصت کم نظیر مصوبات سفر سال گذشته مقام معظم رهبری به استان را گوشزد می کند و می گوید: در صورتی که این مصوبات با تخصیص کامل اعتبارات و تسهیلات آن اجرایی شود، اشتغالزایی زیادی را در استان موجب خواهد شد. وی در عین حال تصریح می کند: تمرکز مسئولان روی فرصت های جدید اشتغالزایی نباید آن ها را از مشکلات واحدهای تولیدی فعلی و حفظ اشتغال موجود غافل کند، چون در حال حاضر کارگاه هایی داریم که کمتر از ظرفیت اسمی خود تولید دارند و بعضی تولیدکنندگان هم توان ادامه تولید را ندارند و کارگاه های آن ها تعطیل شده است.

 

 

 

لینکهای مربوط به خبر:http://www.khorasannews.com/News.aspx?id=5293664&type=3&year=1392&month=8&day=11

http://www.khorasannews.com/PDFNews.aspx?type=3&year=1392&month=08&day=11

/ 0 نظر / 20 بازدید